Германија размислува да воведе униформи за трудници

Германските власти ја разгледуваат можноста да се воведат униформи за припадничките на Германската војска кои ќе останат бремени.

72

Германските власти ја разгледуваат можноста да се воведат униформи за припадничките на Германската војска кои ќе останат бремени.

Министерството за одбрана на Германија соопшти дека околу 800 волонтерки веќе ги испробале униформите, како и долната облека, па сега се анализираат реакциите од анкетата.

– Нашата крајна цел е да набавиме униформи коишто најдобро ќе одговараат на потребите на нашите корисници, стои во соопштението.

Трудниците вообичаено се околу два отсто од 20.000 жени војници во Германија.

ФОТО:Flikr

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.