Грција распоредува дополнителен број војници на егејските острови

259

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос наредил распоредување на дополнителен број војници на островите во источниот дел на Егејското Море и во реоните долж копнената граница со Турција, во услови на зголемени тензии меѓу Атина и Анкара.

Каменос најави дека на островите и во реонот на реката Марица ќе бидат распоредени дополнителни 7.000 војници.

– Доколку се обидат да оспорат и една педа од нашата територија, ние Грците ќе ги уништиме обединети – изјави Каменос во обраќање пред учесниците на воената вежба на грчката армија на островот Икарија.

Според Каменос, целиот грчки народ мора да биде внимателен поради „непријателот кој продолжува да провоцира“.

– Не се плашиме и нема да паднеме на колена поради нивните провокации, закани и навреди. Тие само не прават посилни – изјави Каменос, кој е лидер на десничарската партија Независни Грци, која е помалиот владин партнер на Коалицијата на радикалната левица (Сириза) на грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.