Дали тигар-родителството е премногу брутално или не?

Пред неколку години Ејми Чуа, стекна светска слава со својата книга во која тврди дека Кинезите се супериорни родители благодарение на начинот на воспитување, а деновиве, осврнувајќи се на своето детство, една од нејзините ќерки вели дека се повеќе го цени бруталниот стил на својата мајка.

309

Пред седум години Лулу го започнувала школувањето во средно училиште кога книгата на нејзината мајка, американска универзитетска професорка со кинеско потекло, насловена како „Војниот крик на мајката тигар“, станала меѓународен бестселер.

Во книгата Ејми го опишала својот строг кинески метод на воспитување кој го применувала на своите две ќерки, бунтовната Лулу и послушната Софија, која во тоа време веќе била примена на Харвард.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.