Девет жртви во сообраќајна несреќа во Романија

Девет лица загинаа, а еден човек успеал да се спаси откако минибус во кој имало 10 лица паднал во реката Бистрица во североисточна Романија.

25

Девет лица загинаа, а еден човек успеал да се спаси откако минибус во кој имало 10 лица паднал во реката Бистрица во североисточна Романија.

Локалната служба за итна медициснка помош соопшти дека 22-годишен маж е единствениот преживеан кој успеал сам да излезе од возилото кое паднало во водата.

Длабочината на реката во областа на инцидентот е околу седум метри.

Локалните власти соопштија дека несреќата најверојатно се случила затоа што 25-годишниот возач изгубил контрола над минибусот откако експлодирала една од задните гуми.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.