За што сѐ е добар овој волшебен зачин?

Циметот е добар за варењето, при инфекции на бубрези, при настинка, грип, хипертензија и дијабетес, а покажал и добри резултати во лекувањето на рак. Ја подобрува работата на мозочните вијуги, а го поттикнува и слабеењето.

888

Циметот е еден од оние зачини кои можеме да ги третираме како волшебни. Лековит е и обично ни асоцира на неодоливите пити, на варено вино, а добар е и за одржување на линијата. Затоа почетокот на пролетта е вистинско време што побргу да го вметнете во својата исхрана.

Циметот е добар во борбата со варењето, при инфекции на бубрезите, при настинка, грип, хипертензија и дијабетес, а покажал и добри резултати во лекувањето на рак. Богат е со витамин Б која ја подобрува работата на мозочните вијуги.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.