Зошто е јогата добра за децата со аутизам?

Во САД јогата сѐ почесто се користи како комплементарна терапија за децате со посебни потреби и аутизам, а од 24.март па сѐ до 28 јули бесплатни часови по јога има и во центарот на Скопје

139

Популарноста на јогата во светот и кај нас постојано расте, а во САД сѐ почесто се користи како комплементарна терапија за децате со посебни потреби и аутизам, па сѐ повеќе училишта и родители учествуваат во иновативните програми кои никнуваат ширум Америка.

Скот Андерсон, инструктор и оснивач на ЈогАутизам, на својот сајт открива како со позитивните работи кои типично се поврзуваат со јогата – како зголемување на снагата и флексибилноста, како и чувството на смиреност – кај аутистичните деца исто така доаѓа и до намалување на болката, напнатоста, агресивноста, опсесивното однесување и аутостимулативните активности. А има и уште добри вести! Тие деца имаат и повеќе успех во стекнувањето на нови пријатели и регулирањето на своите емоции.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.