Зошто се фрла храна: Разлика помеѓу „да се употреби до“ и „најдобро е да се употреби до“

Европската комисија објавила голема студија за влијанието на ознаките за роковите за трајност врз фрлањето на храна во Европската унија.

519

Резултатите од теренското истражување покажува дека годишно околу 9 милиони тони храна годишно (10 отсто од вкупната количина на фрлена храна во ЕУ) се фрлаат од причини поврзани со ознаките за трајност на прехранбените производи.

После насоките за донирање на храна, Европската комисија го исполнила другото клучно барање од извештајот што го напишала известувачката на Европскиот парламент за намалување на фрлањето и зголемување на донирањето на храна, Билјана Борзан.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.