Изи претседател на ДФРМ, Теодосиевска директор на „Браќа Манаки”

343

На денешното изборно собрание на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) со акламација за претседател е избран Игор Иванов-Изи, сценарист и режисер и долгогодишен член на ДФРМ.

Изи ќе го предводи Друштвото во наредните четири години.

На собранието, како што соопшти ДФРМ, со двегодишен мандат за нов директор на ИФФК „Браќа Манаки” со мнозинство гласови е избрана Гена Теодосиевска, новинар и филмски критичар, досегашен уметнички директор на фестивалот и селектор на документарната програма.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.