Како да отстраните што повеќе пестициди од намирниците?

Повеќето намирници што ги купуваме се прскани и полни со пестициди, и е навистина ретко (а за многумина и скапо) органското овошје и зеленчук кои можат да се најдат. За среќа, има неколку едноставни трикови со кои можете да отстраните поголем дел од пестицидите со кои се прскаат намирниците

895

Денеска е многу тешко да се најде непрскано овошје и зеленчук, но има неколку едноставни трикови со кои можете да отстраните поголем дел од пестицидите со кои се прскаат намирниците

Повеќето намирници што ги купуваме се прскани и полни со пестициди, и е навистина ретко (а за многумина и скапо) органското овошје и зеленчук кои можат да се најдат.

Со миење со вода се отстрануваат само механички нечистотии и мал дел од пестицидите па некои луѓе користат благо средство за миење садови и четка, а потоа ја лупат лушпата  која е полна со хранливи материи. Иако на тој начин овошјето и зеленчукот се мијат многу подобро отколку само со вода, тоа и натаму не е доволно за да се отстранат остатоците од пестицидите.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.