Која навика на вашите деца не смеете никако да ја игнорирате?

Лошите навики како што е чепкањето на носот, пиење од водата во која се бањаат, грицкање на ноктите, и некои други, се навики кои лесно можете да ги искорените, но со некои е многу потешко да се излезе на крај

577

Ако забележите дека вашето дете во градинка или во училиште прифаќа некои лоши навики од другите деца, не мора да се грижите баш околу сите. Лошите навики како  како што се чепкањето на носот, пиење од водата во која се бањаат, грицкање на ноктите, и некои други, се навики кои лесно можете да ги искорените.

Меѓутоа, она што како родители никако не смеете да го игнорирате е она кога вашето дете ги удира другите деца и ги нарекува со навредливи имиња. Исто така, секое однесување кое е емоционално и физички штетно за друго дете, не смее да биде дозволено.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.