Куркуминот е нова надеж за заболените од Алцхајмер

Она што алтернативната медицина го знае веќе со децении, потврдено е и официјално – куркуминот, активна состојка на куркумата, и официјално е признаена помош во лекувањето на Алцхајмеровата болест!

468

Ако вие или вашите сакани еднаш страдале од карцином, Алцхајмерова болест или некој друг облик на деменција, има надеж и лекот би можел да с енајде во коренот познат како куркума (turmeric).

Неговите антивоспалителни способности се неверојатно моќни. Не постои ниту една друга природна состојка на светот која е поефикасна за намалување на воспаленијата во телото од куркумата.

Куркуминот е признаен како природно средство кое може да помогне во лекувањето на Алцхајмерова болест, а се покажало делотворно и кај воспаленијата, артритисот, дијабетесот, депресијата, болестите на црниот дроб и гастроинтестинални болести. Предмет е и на бројни патенти во постапка затоа што студиите откриле и негово силно делување во превенцијата и лекувањето на ракот.

Традиционалниот зачин за готвење кој се користи во цела Индија и Југоисточна Азија во текот на многу столетија, куркумата е предмет на безброј научни истражувања во последните неколку години. Се покажало дека постои бескрајна листа на болести за кои овој зачин е од неверојатна помош.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.