Наберете цвеќе, украсете ја храната, изедете го

Познато е дека цвеќето позитивно влијае на расположението и воопшто, на емоционалната состојба на човекот, а сега е тренд со цвеќе да се украсува храната, и истото да се консумира

194

Цветовите од рози помагаат за работата на црниот дроб и цревата. Камилицата го ублажува стресот и го зајакнува имунитетот. Бегониите ги елиминираат токсините и го чистат црниот дроб. Хризантемите ги лекуваат грипот и настинката.

Валерианот смирува и ја олеснува несоницата. Невенот ги ублажува менструалните болки и болките во грлото. Поточарката која има антивирусни и антибактериски својства, лекуваат настинка, респираторни инфекции и болести на уринарниот тракт. Цвеќето од сливи се користи за лекување на кашлица, болести на бели дробови и диареја.

Внимавајте цвеќето што ќе го берете да биде далеку од сообраќајниците, од фабрики, да не е од прскани градини и слично.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.