Намалете го холестеролот со природни напитоци

Освен редуцирање на исхраната и физичка активност, некои од најефикасните решенија за покачениот холестерол нудат и лековитите билки

755

Обилните и тешки оброци во текот на зимскиот период кај голем број луѓе резултираат со покачен холестерол. Уште со првите пролетни температури многумина почнуваат нагло да чувствуваат замор како последица од лепењето на мастите долж артериските ѕидови.

Покачениот холестерол во крвта се смета за еден од најголемите и најчести проблеми на современиот човек. Целосното отустсво на спортски активности и рекреација, недостатокјот од движење во текот на денот, лошо комбинирање на намирниците, исхрана богата со штетни трансмасни киселини, се само некои од причинителите за настанување на маснотии во крвта.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.