На Гинекологија ѝ тежат 12 пресуди за бебиња со оштетен вид

820

Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство (ГАК) добила вкупно 12 тужби за случаи со бебиња родени во 2008 година.

Тужбите родителите ги поднеле поради ненавремено дијагностицирање на ретинопатија кај новороденчињата, поради што на Гинекологија и дошла извршна пресуда одеднаш да исплати сума од околу 666.000 евра. Затоа од понеделникот клиниката е со блокирана сметка.

Од ГАК, во текот на денот информираа дека во тој период и воопшто не постоела скрининг програма во државата односно не постоел протокол за соработка на Клиниката со очен лекар кој требало да доаѓа и да ја дијагностицира состојбата кај новороденчињата.

Повеќе на оваа тема:

ГАК: Имаме опрема и пари за да функционираме нормално

Тужби од родители на деца родени 2008 ја блокираа Гинекологија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.