Не наседнувајте на натписите „природно“ и „домашно“

Со изразите „природно“ и „домашно“ често се манипулира и се доведуваат купувачите во заблуда затоа што ги наведуваат на заклучок дека станува збор за еколошки производ

655

Веројатно честопати сте се фатиле себеси како посегате по производите на кои стои натписот „природно“ и „домашно“, сметајќи дека станува збор настанат во еколошко производство.

Но, најчесто станува збор за производ добиен на конвенционален начин, со користење на сите оние хемиски средства и методи кои не се дозволени во органското производство.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.