ОБСЕ нуди техничка помош за изработка на сатутот на ЗСО

Мисијата на ОБСЕ во Косово чека да види каква улога ќе има при составувањето на Нацрт-статутот на ЗСО, наведе приштинскиот весник „Зери“.

156

Мисијата на ОБСЕ во Косово е подготвена да понуди техничка експертиза и помош при изработката на Нацрт-статутот на Заедницата на српски општини, но ја отфрла можноста да учествува во процесот на одлучување.

Мисијата на ОБСЕ во Косово чека да види каква улога ќе има при составувањето на Нацрт-статутот на ЗСО, наведе приштинскиот весник „Зери“.

Косовската Влада и кабинетот на претседателот на Косово не соопштиле до кој степен побарале од ОБСЕ да се вклучи во процесот на изработка на Статутот.

Косовскиот министер за надворешни работи Беџет Пацоли изјави за „Блиц“ дека косовската Влада работи на формирање Заедница на српски општини, но не може да предвиди дали тоа ќе може да се случи за три недели, односно до 20 април, рок кој го постави партијата Српска листа за формирање на ЗСО.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.