Помогнете му на детето да излезе на крај со смртта на блиската личност

Многу родители се прашуваат дали е правилно детето да присуствува на погребот на блиска личност и имаат дилеми како треба да му ја објаснат смртта на своето дете.

347

Кога на децата ќе им умре саканата личност тие обично не знаат како да излезат на крај со целосно новото и непознато чувство, а нам, на возрасните пак, ни е тешко да им помогнеме особено ако и самите минуваме низ периодот на тагување.

Кога детето ќе ја сфати и прифати смртта на блиската личност зависи на прво место од возраста на детето, неговата личност и животните искуства кои до тогаш ги стекнало. Сепак, постојат неколку основни точки на кои теба да обрнете внимание во овие тажни ситуации.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.