Почина легендата на Челзи, Реј Вилкинс

85

Англиската фудбалска легенда Реј Вилкинс денеска почина во болница. Тој доби срцев удар пред пет дена и оттогаш беше во кома.

Шеесет и едно-годишниот поранешен играч и помошник на Луис Фелипе Сколари, Гус Хидинк и Карло Анчелоти во Челзи доживеа срцев удар во својата куќа, по што беше префрлен во болница.

Вилкинс ја започна својата кариера во Челзи, а потоа последователно настапуваше за Манчестер Јунајтед, Милан, ПСЖ, Глазгов Ренџерс, за да заврши во Лејтон Ориент во 1997 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.