Претседателот на Тотенхем најплатен функционер меѓу премиерлигашите

Тој има неделната плата од 115 илјади фунти, или за пет илјади фунти повеќе од најдобриот играч Хари Кејн.

137

Претседателот на Тотенхем е најплатениот раководен кадар од сите функционери во клубовите од англиската Премиер лига.

Годишната плата на Даниел Леви е шест милиони фунти, објави „Дејли Мејл“.

Тој има неделната плата од 115 илјади фунти, или за пет илјади фунти повеќе од најдобриот играч Хари Кејн.

Како што е наведено, платата на Леви е двојно зголемена во однос на мината година, а тоа се должи на рекордниот годишен профит на клубот што изнесува 306 милиони фунти, з аразлика од минатата година кога беше остварена добивка од 209 милиони фунти.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.