Рен – го чисти организмот, ја подобрува циркулацијата…

Свежиот корен од рен е богат со витамин Ц, одлично оди со месо и со мрсни јадења, го забрзува метаболизмот, ја подобрува работата на црниот дроб, а има и силно антибактериско дејство

634

Ренот е корен со специфичен мирис и вкус, а може да се користи во текот на целата година. Богат е со витамин Ц, калциум, калиум, магнезиум и етерични масла кои му даваат лутина.

Се смета особено добро како додаток со масни јадења затоа што го поттикнува варењето такашто го стимулира лачењето на желудочните и цревните сокови.

Исто така, го прочистува организмот и ја подобрува циркулацијата.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.