САД со план за воведување санкции за руски олигарси

Според американски медиуми кои се повикуваат на извори, таа одлука може да биде соопштена веќе денеска.

37

САД планираат оваа недела воведување санкции за руски олигарси поради наводното мешање на Москва во американските избори во 2016 година. Тој потег се надоврзува на одлуката на Вашингтон од 15 март кога беа санкционирани 19 поединци.

Според американски медиуми кои се повикуваат на извори, таа одлука може да биде соопштена веќе денеска.

– Тоа би бил досега најагресивен потег на на САД против руската бизнис елита, наведуваат изворите

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.