Светски ден на аутизмот: Посебен свет кој малкумина го разбираат

Секоја стота личност има некое пореметување од спектарот на аутизмот, а најголем број од нив се деца.

233
Фото: EPA/JAGADEESH NV
Фото: EPA/JAGADEESH NV

Со галопирачка брзина аутизмот како состојба расте и во Македонија, а воедно и проблемите и стресот со кои се соочуваат сите засегнати во животот на лицата со аутизам.
Аутизмот е состојба која влијае на целокупниот живот на лицето, а воедно и на животите на целото семесјтво и речиси во сите аспекти од нивното секојдневје. Најголем број на лица со аутизам во Македонија се деца и поради овој факт најголемиот товар во живеењето на овие дечиња паѓа на грбот на родителите и потесното семејство.

Прочитајте повеќе на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.