Сиров компир, но не за ескивирање од часови, туку за лек

Веројатно сите сте слушнале дека ако изедете жив компир, ќе качите температура, но се повеќе излегуваат на виделина неговите лековити својства, па сега се консумира како лек за имунитетот, за чистење на отровите, како дел од терапијата против рак, за тегоби во желудникот, за болести на црниот дроб,...

676

Благотворните својства на компирот одамна се познати во медицината, но и покрај тоа преовладува мислењето дека не смее да се консумира во сирова состојба. Па така во последно време, наместо за намерно покачување на телесната температура и за ескивирање од часови, се користи како лек против различни болести и тегоби.

Лушпата на здрав и органски одгледан компир не содржи никакви отрови штетни по здравјето. Сепак, доколку не е дозреан и има зелена лушпа и наместа зелени делови, не смее да се јаде.

За лековитоста на сокот од компир зборуваат многу експерти кои сметаат дека тој е природно средство за лекување на многу состојби на организмот.

Прочитајте повеќе на порталот „Арт кујна“.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.