Трамп потпиша налог за распоредување на Националната гарда за обезбедување на границата со Мексико

Националната гарда ќе ги поддржи силите за царинска и погранична заштита на САД.

59

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша денеска налог за распоредување на Националната гарда која ќе помогне во заштитата на границата со Мексико.

Националната гарда ќе ги поддржи силите за царинска и погранична заштита на САД.

Сосотојбата на границата е критична, јавуваат американски медиуми.

Министерката за внатрешна безбедност Кирстен Нилсен наведе претходно дека трупите веќе денеска ќе тргнат кон границата.

Не е прецизирано колкав број припадници на Националната гарда ќе бидат распоредени ниту колку ќе чини операцијата.

Нилсен рече дека админстрацијата веќе изработила нацрт закон и ќе побара од Конгресот законско овластување и ресурси за да се реши кризата на границата на САД.

ФОТО: снепчет

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.