Уништени повеќе од 4.000 јајца и ембриони во Клиника за плодност во Кливленд

Повеќе од 4.000 јајца и ембриони биле погодени од дефектот на замрзнувачот, речиси двојно повеќе отколку што се мислело првично. Многу е мала веројатноста некои од нив да се се уште животоспособни.

398

Од клиниката за плодност од Охајо велат дека повеќе од 4.000 јајца и ембриони биле погодени од дефектот на замрзнувачот, речиси двојно повеќе отколку што се мислело првично – и дека е мала веројатноста некои од нив да се се уште животоспособни.

Исто така, од клиниката за плодност во универзитетските болници, велат дека околу 950 семејства биле погодени од грешката на резервоарот претходно овој месец. Во тоа време, од објектот во Кливленд изјавиле дека веруваат дека со ова биле погодени околу 700 семејства.

Во писмото кое во понеделникот било испратено до семејствата, а од СИ ЕН ЕН објавено во вторникот, Универзитетските болници соопштуваат дека со тешко срце ги споделуваат ажурираните информации.

Повеќе за ова на порталот „Мајка и дете“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.