Форин Офис: Не тврдевме дека „Новичок“ потекнува од Русија

302

Нашите стручњаци прецизно го идентификуваа нервниот агенс „новичок“. Не е наша
одговорност и никогаш не била, дека сме го потврдиле потеклото на агенсот“, објави
британскиот Форин офис на својот Твитер.

Во следниот Твит Форин офисот наведе дека проценката на владата од самиот почеток била јасна, како и дека хемиската анализа била клучен дел од проценката на Владата.
Британската влада инаку ја обвини Москва дека стои зад хемискиот напад на шпионот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.