Холивуд најде нов извор на заработка: религиозните теми

342

Филмови со верска тематика се снимаат повеќе од кога било во историјата. Од главно уметнички филмови, какви што беа квалификувани во минатиот век, па и на почетокот на овој милениум, тие прераснаа во мултимилионски бизнис, сметаат познавачите.

– Филмовите засновани на религиите, можете спокојно да ги сместите во жанровите кои носат заработка на благајните, смета филмскиот критичар Пол Дергарабедијан.

Сепак, тој истакнува дека има еден важен предуслов.

– Тие (филмови) мора да бидат автентични. Во спротивно, верниците ќе знаат дека тоа е вештачки направено – додава критичарот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.