Шеф на Мосад: Иран 100 отсто прави атомска бомба

Шефот на израелската разузнавачка служба Мосад, Јоси Коен изјави дека е „стопроцентно сигурен“ дека Иран и понатаму е посветен на развивање атомска бомба.

66

Шефот на израелската разузнавачка служба Мосад, Јоси Коен изјави дека е „стопроцентно сигурен“ дека Иран и понатаму е посветен на развивање атомска бомба.

– Како шеф на Мосад јас сум 100 отсто убеден дека Иран никогаш не се откажа од својата нуклеарна визија, ниту за момент. Тој договор овозможува Иран да ја оствари таа визија. Затоа верувам дека договорот мора во целост да се промени или да се отфрли. Во спротивно, тоа би била страшна закана за безбедноста на Израел, изјави тој.

Коен за тоа прашање одржа разговори со високи претставници на државата, јавија локални медиуми, повикувајќи се на неименуван извор близок до разговорите.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.