Шин Бет осуети напад врз израелски воен брод и уапси 10 Палестинци

Според Шин Бет уапсените Палестинци се членови на групата Исламски џихад.

114

Израелската служба за внатрешно разузнавање Шин Бет соопшти дека уапсила десет Палестинци, кои планирале да нападнат израелски воен брод во близина на брегот на Појасот Газа.

Водачот на групата Амин Џама пред судот изјави дека планирале да извршат ракетен напад врз бродот, а потоа да ги киднапираат повредените израелски војници, со цел да ги искористат за размена на палестински затвореници.

Според Шин Бет уапсените Палестинци се членови на групата Исламски џихад.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.