Што ја зголемува најмногу продуктивноста на работа?

Според резултатите на студијата која ја водел професор Ден Арили бесплатната пица ги мотивира работниците да работат побрзо и подобро.

520

Во текот на студијата која ја спровел во текот на пишувањето на книгата „Payoff: The Hidden Logic That Shapes Our Motivations“, Арили на вработените во Интел во Израел на почетокот од неделата им испратил по една од три пораки. На едната група ѝ ветил бесплатна пица, на другата паричен бонус од 30 долари, а на третата пофалба кај шефот. Дел од вработените кој служел како контролна група, не добил ниедна порака.

На Арили му бил потребен еден ден за да сфати дека работниците најмногу ги мотивира пицата. Според резултатите на неговото истражување, работниците на кои им била ветена пица, биле 6,7 отсто помотивирани од групата која не добила никаква порака.

Повеќе за ова на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.