• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 106

КСС се сретна со владин тим, а утре ќе протестира

Од страна на владиниот тим им било ветено дека одговори на барањата ќе добијат наредните денови.

Тевдовски на Euromoney: Од 2019 ќе почнеме со среднорочно буџетирање

Една од клучните придобивки е дека ќе го промениме начинот на планирање и ќе се подобри таргетирањето.

Откупени над 1,8 милиони килограми квалитетен тутун од струмичкиот регион

Досега се откупени над еден 1,8 милиони килограми квалитетен тутун од струмичкиот регион.

Грција планира инвестиции во обновливи енергенси во Македонија

ДЕИ планира инцестиции во ветерници и соларни капацитети,кои ќе бидат делумно финансирани од Европската банка за обнова и развој и од Светската банка

Младинските работни акции можат да го обноват Тетово

И денес може да се организираат акции на локално и на регионално ниво, преку невладините, подмладоците на партиите, вели писателот Дамјановски.

„Глабочица“ и „Шпилје“ произвеле над 370 милиони киловат-часови струја

ХЕ „Шпилје“ произведе 275,5 милиони киловат- часови електрична енергија, додека ХЕ „Глабочица“ 97,6 милион килова-часови.

Фирма на чичкото на Миле Јанакиески со години цица милиони од општинската каса

„Пела Транс“ е убедлив рекордер во тендери за чистење улици.

Падна вредноста на акциите на „Фејсбук“

Се проценува дека компанијата може да загуби 23 милијарди долари од својата вредност.

Французи бараат Русија да им ги исплати „царските обврзници“

Се работи за околу 400.000 потомци на лица кои поседувале руски обврзници, кои советските власти одбија да ги испочитуваат по 1917 година.

Жени водат само 27 отсто од компаниите во земјава

Вакви резултатите покажува истрсажувањето направено од Институтот за комуникациски студии и Институтот Изида Вита од Словенија.

Кој ќе биде најдобриот Менаџер за човечки ресурси во Македонија?

Пријавувањето и номинирањето започнува од 15ти јануари и ќе трае заклучно до 28 февруари 2018.

Комората на трговци ќе им издава лиценци на пазарџиите

Лиценците ќе имаат рок на важност од една година, но не се знае по која цена ќе се одбиваат.

Сугарески ги повика и руските компании да се вклучат во инфраструктурните проекти

Министерот Сугарески ова го потенцирал на средба со рускиот амбасадор во земјава Олег Шчербак.

Бизнисмените бараат Владата брзо да реагира на нивните иницијативи

Бизнисмените очекуваат и побрза операционализација на мерките на Владата содржани во Планот за економски развој.

Лозари протестираат поради неплатено грозје од неколку реколти

Лозари протестираат денеска пред винаријата „Стефани“ во Кавадарци, барајќи си ги заостанатите пари за предаденото грозје од 2010 година наваму.

Цените на нафтата на највисоко ниво во последните три години

Тоа се највисоки цени од крајот на 2014 година, а на нивниот раст влијаат проценките дека понудата и побарувачката наскоро може да се изедначат.

АНАЛИЗА: Каматите на кредитите „долги“ како нов автопат, секоја година!

Дел од експертите сметаат дека клучни прашања ќе бидат како и за што ќе се трошат парите од еврообврзницата, вели економската анализа на Portalb.mk.

Кинези ќе бидат идни сопственици на модниот синџир C&A

„Си&Ej“ има продавници ширум Европа, Јужна Америка и Азија.

Цената на нафтата порасна за три отсто минатата недела

Ова се највисоки цени на нафтата од крајот на 2014 година.

Крипто индустријата од Кина се сели во Канада

Операторот БТ спаѓа меѓу неколкуте компании кои сакаат да се преселат во странство.

НАЈЧИТАНИ