• 23 ноември 2017
  • Вести денес: 121

„Јадран филм“ ѝ врати 300.000 евра на Агенцијата за филм

Како ќе се наплати остатокот ќе сезнае по завршување на истрагата на ЈО и Финансиската полиција кои ја проверуваат документацијата, вели Тозија.

Промоција на книгата „Песна без зборови" од Весна Малјановска

Малјановска е музички теоретичар, педагог и новинар во културно- уметничката програма на Македонската телевизија.

Патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес “ од утревечер во Охрид

Водичи за посетителите ќе бидат млади волонтери, средношколци кои поминале обука за да ја раскажат приказната на Ана Франк.

Во Струмица премиера на претставата „Царот Владислав“

Ова е четврта премиера на НТ „Антон Панов“ за сезонава, а е работена по текст дебитантски текст на авторот, струмичанецот Борис Јанков.

Методија Диневски со романот „Експеримент 51“ вечерва на средба со читателите

Додека ја читате книгата имате чувство дека гледате филм, тоа беше најчестата реакција на читателите на „Експеримент 51“, првото дело на Диневски.

„Охридско лето“: Хворостовски останува меѓу најголемите ѕвезди во историјата на фестивалот

Хворостовски е еден од најпопуларните оперски ѕвезди, кој настапувал на најголемите светски сцени и со најпознатите солисти и диригенти.

МНТ ја објави актерската екипа во мјузиклот „Мама миа!“

Носечката улога (Софи Шеридан) ќе ја игра младата актерка Нина Деан, а нејзината мајка, Дона Шеридан, ќе биде актерката Биљана Драгичевиќ-Пројковска.

Почина познатиот руски баритон Дмитри Хворостовски

По неколкугодишна битка со канцер на мозокот, познатиот руски баритон, Дмитри Хворостовски почина утрово опкружен со своето семејство, во неговиот дом

Концерт на „Танец“ на Есенските музички свечености

Играорците на ансамблот кои ќе изведат неколку кореографии: Русинско соборско оро, Раштак, Роненка…

Искра Шукарова на гостување во Амстердам

Шукарова ќе присуствува на претставите на младите автори како дел од програмата на Академијата за театар и уметност.

Отворена изложба на лица со хендикеп

Изложбата „Можеме и умееме и не сме поразлични од Вас“ се одржа во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица.

Театар за деца и младинци донира влезници за деца од Заводот за рехабилитација на деца

Со ова се надеваме дека ќе ја подигнеме социјалната свест и грижата за нашите најмлади, информираат од Театарот за деца и младинци.

Романот „И чоек и пес“ на писателот Владо Димовски преведен на украински јазик

„И чоек и пес“ содржи два романа: „Било-поминало, јас и Бошко личниот“ и „Таа година, јас, тој, таа и мажето“.

Промоција на книгата „Успеси и падови 1993 година“ од Стојан Андов во Кавадарци

За богатото публицистичко и книжевно творештво на Андов ќе говорат писателите Раде Силјан и Блаже Миневски.

Половина милион евра проголта мракот на киното „Манаки“

Фасадата од стиропор последниве денови некој од револт ја оштетил, ги издупчил столбовите и го нагрдил објектот, лоциран во срцето на Широк сокак.

Наградата „Св. Климент Охридски“ за Венко Андоновски, Тавитјан, Плевнеш, Петрушева и Алими

Наградата на добитниците ќе им биде врачена на 8 декември во 13 часот во Собранието на Република Македонија.

Романот „Во очекување на Нобеловата награда“ на Душко Родев е објавен во Украина

Ова е прв превод на дело на Родев во Украина, а е објавен со финансиска поддршка на Министерството за култура на Република Македонија.

Македонската филхармонија ќе слави роденден со симфониски концерт и со изложба

По повод 73-от роденден, в петок од 20 часот ќе одржи симфониски концерт под наслов „Среќен ти роденден!“.

Новиот број на „Стожер“ посветен на лауреатите на ДПМ

Во списанието „Стожер“ (кое е достапно на интернет-страницата www.dpm-pisateli.mk) објавени се и други прозни, поетски и критичко-есеистички прилози.

„Цртани жени“ од Братислав Ташковски

Братислав Ташковски е поет, романсиер и драмски писател.Негови дела се преведени на англиски, албански и бугарски јазик.

НАЈЧИТАНИ