• 26 септември 2017
  • Вести денес: 2

Почина најдебелата жена на светот

Египќанката Еман Ахмед Абд Ел Ати починала во болница во понеделникот. Таа се подложи на операција во Мумбај и изгуби околу 300 кг.

На проститутките во Шпанија главна конкуренција им се евтините секс-кукли

Цените на услугите со силиконски кукли во Кина се движат од 50 евра дневно, до 100 евра за два часа во Ирска.

Црниот телефонски именик на Хитлер продаден за 33.000 фунти

Именикот е пронајден во канцеларијата на Хитлер пред крајот на Втората светска војна и во него рачно се напишани имињата и телефонските броеви.

Бугарка се удави на Халкидики при обид да го собори Гинисовиот рекорд во нуркање

Жената се удавила додека нуркала заедно со нејзиниот 47-годишен сопруг, кој е префрлен со хеликоптер во болница во Солун.

Се активира вулканот Попокатепатл во Мексико

Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија делови на Мексико.

Меланија Трамп ја предводи делегацијата на САД на игрите во Торонто

Меланија Трамп во Торонто ќе се појави и на приемот за околу 100 американски атлетичари кои учествуваат на седумдневните натпревари во олимписки стил.

„Нетфликс“ повлече епизода на „Пчеличката Маја“ поради цртеж со пенис

Родител забележал цртеж во облик на пенис врежан во дрвото во позадината во една сцена од тој цртан филм.

Трудо на бизнис-форум со чорапи од „Војна на ѕвездите“

Светската јавност не остана рамнодушна на модниот избор на канадскиот премиер и секако фотографијата со Трудо во чорапите стана вирална.

Го помина светот со велосипед за 78 дена

Британски велосипедист го сруши досегашниот Гинисов светски рекорд.

Најубавите девојки мора да му бидат сексуални робинки на Ким Џонг-ун

Хи Јон рекла дека го ризикува својот живот со оваа интервју, но дека тоа го направила за да го изложи својот „згоден лидер“.

Швајцарци ќе им продаваат чист воздух на Кинезите

„Алпајн еар“ го „пакува“ воздухот во конзерви од седум литри, кои чинат по 21 долар и наводно содржат воздух за околу 120 вдишувања.

Почина најбогатата жена на светот

Наследничката на француската козметичка групација „Л’Ореал“ (L’Oreal), Лилијан Бетанкур синоќа почина на 94 години.

Јоко Оно бара отштета од производителот на пијалокот „Џон Лемон“

Компанијата сфатила дека не станува збор за шега и веднаш го смени името во „Он Лемон“.

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер има нова партнерка

Шредер, 73-годишниот поранешен лидер на СДП зад себе има четири бракови, објави весникот „Билд“.

Се роди 20-тото дете во најголемото британско семејство

Родителите ветиле дека ова ќе биде нивното последно дете и не планираат дополнително проширување на семејството.

Музејот „Метрополитен“ е број 1 во свет

Најдобар музеј во Европа е музејот Орсеј во Париз, вицешампион е музејот Ермитаж во Санкт Петербург, а трет е Музејот на Акропол во Атина.

Иранска принцеза пронајдена како бездомничка на улиците во Милано

Аријана, која инаку е филмска продуцентка и милијардерка, е пронајдена во растроена состојба.

Лекарите советуваат: Инсистирањето на доење понекогаш може да биде опасно

Кампањите за исклучиво доење губат од вид еден многу важен факт, а тоа е дека основна работа е – бебето да биде нахрането

Кујна на тркала

Основна цел на овој проект е креирање на можности за вработување на млади лица со попреченост и достава на топол оброк за стари и изнемоштени лица

Уметниците готват!

На годинешната „Уметничка Резиденција Арт Поинт – Гумно“, твореа и готвеа две уметнички двојки кои токму тука ги прославија и своите јубилеи

НАЈЧИТАНИ