• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 106
Кекеновски до Нимиц: Македонија да го продолжи членството во ОН под уставното име

Во македонскиот Устав веќе има одредби дека Република Македонија нема територијални претензии кон сите соседни држави.

Ахмети: Опозицијата не смее да биде исклучена од решението на спорот за името

Има неколку моменти кои треба добро да се менаџираат и да се внесе во овој процес и опозицијата, вели Ахмети.

Началникот на ГШ на АРМ на заседание на воениот комитет на НАТО во Брисел

На состаноците на воениот комитет активно учество имаат и постојаните воени претставници во командата на НАТО...

Владата и КСС - за социјален дијалог и заеднички решенија

Претставниците на КСС на состанокот ги информираа претставниците на Владата за состојбите во остварувањето на работничките права.

Мицкоски се сретна со францускиот амбасадор Тимоние ВИДЕО

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ истакна и дека е загрижувачка насоката во која се движи економијата на државата и изрази сомнеж за капацитетот на властите

Македонија ќе ги признае патните документи на Интерпол

Ова го договорија денеска во Лион министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и генералниот секретар на Интерпол Јирген Сток.

ВМРО-ДПМНЕ се враќа во Собрание да го слуша Столтенберг

Од партијата засега не соопштуваат дали бојкотот го прекинуваат само за говорот на генералниот секретар на НАТО или ќе се вратат целосно во Собранието

МТСП до градинките: Политичко и верско организирање на децата е забрането

Ваквото организирање и дејствување потсетуваат од МТСП е прекршок и се казнува со глоба од 1.000 евра.

ДОМ: Законот за урбано зеленило ќе го „зазелени“ урбанизмот

Ставаме рачна кочница на уништување на зеленилото и бетонирање на општините, вели пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска, една од иницијаторите.

Штип годинава ќе воведе автобуски превоз?

Се испитува дали во одредени населби поради конфикурацијата на теренот и тесните улици ќе можат да се користат мини наместо стандардни автобуси.

Напаѓачот на Шекеринска бара условна казна

Пред Апелацискиот суд Скопје, каде денеска се одржа јавна седница, Ангелов рече дека Судот неправедно го осудил на четири години затвор.

Трудниците први ќе ги уживаат ЕУ правилата

Работното место на оваа категорија не смее да биде работа под услови на силен стрес и психички напор што може да биде штетно за плодот.

Падот на една „голема” обвинителка

Засега нема информаци што точно работи Гордана Гешковска, како и тоа дали ќе биде земена на одговорност, па и разрешена заради нејзината работа.

Заев - Борисов: Договорот гарантира долгорочни пријателски односи

Ова е заедничката оценка на претседателот на владите на Бугарија ина Македонија во вчерашниот телефонски разговор.

Украл рента кар „ауди 6“ и удрил во бетонски столб

Крадецот почнал да бега, но сопственикот на рента кар фирмата А.Н. (36) од Скопје успеал да го фати и физички го нападнал.

Димовски ќе го оспори Законот за јазици пред Уставниот суд

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот Иванов да стави вето на „штетниот дезинтегрирачки, дискриминирачки и неуставен закон за јазици“.

„Фридом Хаус“: Македонија е делумно слободна земја

„Демократски избраната и етнички инклузивна влада се обидува да ја искорени корупцијата и системските злоупотреби засилени од претходна влада“.

Прва седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ: Власта шири страв меѓу неистомислениците

ИК констатираше дека не постои ресор во кој што Македонија не назадува и заклучи дека треба да изготви соодветни стратегии.

Човечки труп заглавен меѓу карпи во водите на Вардар

Поради временските услови и непристапниот терен, вчера екипите не успеале да го извадат телото од водите на Вардар.

Малолетник усмртил жена пешак во Крива Паланка

Возачот изгубил контрола над возилото и удрил во пешакот Н.И. (44) од Крива Паланка, а потоа и во бетонски ѕид и бандера.

НАЈЧИТАНИ