• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 106

Општина Карпош потпиша Меморандум за соработка со „Лајонс клуб“

Со Меморандумот се предвидуваат многубројни активности, проекти и заеднички настани, чија примарна цел е подобрување на условите за живот во Карпош.

Пријавени 44 кандидати за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Спуштањето на крстот во водите на Вардар на 19 јануари ќе почне во 12 часот од мостот кај хотелот „Холидеј ин“ и ќе го изврши поглаварот на МПЦ.

Почна раното пријавување за „Прв до врв“ на Водно

Ова ќе биде шесто издание на „Прв до врв на Водно“ на кое се очекуваат неколку илјади учесници, меѓу кои и зголемен број натпреварувачи од странство.

Алабашовска: Воспитувачката во градинката е сменета поради поплаки од родители

Категорично ги демантирам изјавите дека децата плачеле и ја барале старата воспитувачка, вели директорката на „Кочо Рацин“.

МТСП: Ние сме надлежни за вработување, а не за распределување на кадарот

Вработување и распределување на кадарот е во надлежност на општините, односно на директорите на установите за детска заштита, објаснува министерството

Меѓаши: Повредени се правата на децата во скопската градинка „Кочо Рацин“

Без најава и образложение им е променета воспитувачката од новата в.д директорка, без да се земе предвид мислењето на родителите.

Скопје - кандидат за домаќин на ЕП во женски ракомет во 2022 година

Како градови организатори на ова првенство ќе бидат Скопје од Македонија, Подгорица од Црна Гора и Цеље и Љубљана од Словенија.

Булевар во Скопје ќе се именува по Есма Реџепова

Локацијата на булеварот уште не е дефинирана, сега-засега ова е само предлог.

Средните училишта ќе добијат нови фасади, покриви, пристапни рампи и тоалети

70 милиони денари, колку што имаме за реконструкција на училиштата, ги обезбедивме со пренамена на парите предвидени за „Скопје 2014“, вели Шилегов.

Лага е дека е забранет влез во Скопје за возила од внатрешноста

На граѓаните од внатрешноста ќе им овозможи бесплатен паркинг на влезовите во Скопје, а до својата дестинација да стигнат користејќи јавен превоз.

Од утре не важи бесплатното возење во градските автобуси

Министерството за животна средина соопшти дека прекинуваат мерките за алармирање.

Град Скопје продолжува со генералката

Градот Скопје, како дел од краткорочните мерки за намалување на загадувањето во градот, ќе спроведе акција во општините Чаир, Шуто Оризари и Бутел.

Се подготвува „Академија за младински активизам” во Карпош

Ќе биде објавен јавен повик од организацијата „Младите можат“, со што заинтересираните млади ќе имаат шанса да аплицираат и да бидат дел од проектот.

Воздухот во Скопје и денеска загаден, бесплатен јавен превоз за скопјани

Највисоки концентарции на ПМ2,5 честички има во Карпош 64 и Центар 54 микрограми на метар кубен.

Телефонски пријавете возила паркирани во Центар на место за лица со посебни потреби

Од денеска граѓаните ќе можат да ги пријават непрописно паркираните автомобили на директниот телефонски број: 077 410 002.

Британија пред 16 години ни дала токсичен подарок за „Дрисла“

Инсинераторот за горење медицински отпад во депонијата „Дрисла“, кој не е по стандардите на ЕУ, сè уште работи во скопската депонија.

На „Скопје 2014“ не му фали ни камче

Од Градот велат дека темелно ги преиспитуваат сите градби од проектот „Скопје 2014“, и во однос на текот на изградбата и за сите понатамошни решенија.

И утрово Скопје се загушува, бесплатен превоз за сите и на работа без возила!

Највисоки концентрации на ПМ10 честички има во Лисиче 313 микрограми на метар кубен, кај Ректорат 182, во Гази Баба 159, во Центар 110 и во Карпош 96.

Жена загина во пожар во стан во Ѓорче Петров

Пожарот избувнал во стан, причината за смртта е загушување, а материјалната штета која настанала се проценува на околу 70.000 денари.

Бесплатен градски превоз од денеска и стопирање на градежните активности

Шилегов апелираше до граѓаните да не ги користат возилата без потребата и да се користи јавниот превоз.

НАЈЧИТАНИ