• 23 ноември 2017
  • Вести денес: 121

Македонија со свој претставник во АБА јуниор лигата

Двете првопласирани екипи од групите ќе играат на завршниот турнир во Лакташи.

Вагнер блиску до клупата на Борусија Дортмунд

Со Вагнер на менаџерската позиција, Хадерсфилд за прв пат избори пласман во Премиер лигата во Англија.

Ливерпул се насочува кон Дракслер

Премиерлигашот Ливерпул почна преговори со ПСЖ за ангажман на германскиот репрезентативец Јулијан Дракслер.

Македонија напредуваше девет места на ФИФА рејтинг листата

На ноемвриското рангирање објавено денеска од Светската фудбалска федерација, „црвено-жолтите“ се најдоа на 76. место.

Вардар по изненадување во Санкт Петербург

Македонскиот фудбалски шампион Вардар вечер од 19 часот на стадионот „Петровски“ во Санкт Петербург му гостува на Зенит во 5.коло од Лигата на Европа.

Алкантара подолго надвор од терените

- Алкантара има сериозна повреда на мускул и веројатно го чека пауза од неколку месеци - соопшти Баерн.

Мурињо: Поразени сме затоа што пропуштивме да поведеме со 5:0

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо во свој стил ја најде причината за синоќешниот пораз (1:0) на гостувањето кај Базел.

Валверде објасни зошто Меси беше на резервната клупа

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде ја кажа причината поради која Линонел Меси не беше во почетниот состав синоќа на дуелот со Јувентус.

Прекината победничката серија на Бостон која траеше 16 натпревари (ВИДЕО)

Мајами Хит е екипата која му застана на победничкиот пат на Бостон Селтикс.

Ибрахимовиќ се запиша во историјата на ЛШ

Шведскиот фудбалски интернационалец Златан Ибрахимовиќ стана првиот играч кој настапил за седум различни екипи во Лигата на шампионите.

Давитков: Во Словачка одиме психолошки неоптоварени

Вторпат оваа календарска година нашите сениорски репрезентативци заминуваат за Словачка. Летото еднаш загубија, а вториот натпревар не се доигра.

УЕФА објави сторија за малиот Јане (ВИДЕО)

Јане е прв на игралиштето кога неговите другари одат да играат и тој е последната линија на одбрана во неговиот тим, бидејќи игра на голот.

Соколов засилување на МЗТ

Станува збор за искусен кошаркар кој имаше играно за екипи како Вардар, АМАК-СП, Струмица, Фени Индустри, Работнички и Карпош Соколи.

Бекер: Не се чувствувам како Германец, Лондон е мојот дом

- Јас имам германски пасош, но не се чувствувам како Германец. Веројатно никогаш нема да се вратам во Германија - изјави Бекер.

Бакнеж вреден 60 илјади евра (ВИДЕО)

Фан на Олимпијакос му се доближи на Меси и сакаше да направи селфи со него, а сметката за тоа УЕФА му ја достави на грчкиот клуб.

Надал против часовникот

Шпанецот не е најсреќен од воведување часовник што ќе го мери времето за сервирање меѓу два поена.

Лејкерс со пресврт до триумф над Чикаго (ВИДЕО)

Во дуелот на поранешните НБА шампиони одигран синоќа во „Стејплс Центар“ домаќинот ЛА Лејкерс го победи Чикаго Булс со 103:94.

Сари: Инсиње е многу важен за нас

- Инсиње многу напредуваше во последните 3 години. Погледнете што прави. Сега тој е фудбалер од светска класа - изјави Сари.

Јашари: Неверојатно е чувството да се биде првиот со златен медал за Македонија

Оваа година за прв пат се интонираше Македонската химна на еден џудо настан организиран од Европската Џудо Унија.

Роналдо годинава со рекордни 18 погодоци во ЛШ (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо постигна два гола синоќа во триумфот на Реал Мадрид над АПОЕЛ (0:6) и постави нов рекорд во Лигата на шампионите.

НАЈЧИТАНИ