• Вести денес: 2

Оваа година нема кошаркарски Суперкуп

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром не успеа да прифати ниту еден од предложените термини за одигрување на Суперкупот, соопшти денес МКФ.

Ангеловски го врати Адеми во репрезентацијата

Македонија на 6 октомври ќе и гостува на Италија во Торино, а три дена подоцна (9 октомври) против Лихтенштајн ќе биде домаќин во Струмица.

Нови 27 медали за карате клубот Урбан Инвест од Кавадарци

Нови 27 медали освоија каратистите на карате клубот Урбан Инвест од Кавадарци на меѓународниот натпревар „Златен куп на Тетово“.

Заборска седма на турнирот од Премиер лигата во Истанбул

Македонската каратистка настапи во категоријата -55 кг и забележа четири победи (3+1 репасаж), а беше поразена од Сабина Захарова од Казахстан.

„Опен фан фудбал 2017“ во Кратово

На спортскиот терен „Мусала“ во Кратово денеска и утре ќе се одржи продолжтелната, втора сесија, од годинашната отворена фудбалска школа.

Вејд го напушта Чикаго

Откупната клаузула за предвремен раскин на договорот на 35-годфишниот Вејд изнесуваше осум милиони евра.

Кокошков: Срам ми е што не го научив словенечкиот јазик

- Словенија ми даде многу. Денес, дефинитивно сум подобар тренер од пред да дојдам на селекторското место - изјави Кокошков.

Штербик во тимот на колото

Штербик во победата на „црвено-црните“ (27:23) учествуваше со 13 одбрани од кои два беа седмерци за противникот.

Червар: Голманите и искуството беа решавачки за исходот на мечот

И во следното 3.коло Металург ќе играна домашен терен и тоа на 30 септември кога во Скопје ќе гостува португалскиот Спортинг Лисабон.

Нов пораз на Металург во Лигата на шампиони

Македонскиот вице-првак попладнево загуби од турскиот шампион Бешикташ со 27-31 полувреме 14-14.

Вардар го доби дербито против Пелистер

Дуелот на „Тумбе Кафе“ го реши Дејан Блажевски со голот постигнат во 30-тата минута од натпреварот.

Заврши ултрапланинскиот маратон „По патеките на Крали Марко 2017“

На манифестацијата беа пријавени околу 400 учесници од 22 земји.

Одиграни три средби во ракометниот шампионат на Македонија

Дербито во Битола, меѓу Еурофарм Работник и Охрид заврши без победник 21-21 откако првиот дел го добија гостите со 10-14.

Металург против Бешикташ по првата победа во Лигата на шампиони

Натпреварот Маталург - Бешикташ ќе се игра попладнево од 17 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Гонзалез: Тешка победа против силен противник

И во следното 3.коло Вардар ќе игра пред домашната публика и тоа на 1 октомври кога во Скопје ќе гостува ППД Загреб.

Втора победа на Вардар во Лигата на шампионите

Во рамките од 2.коло во А групата, Вардар вечерва пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“ го победи францускиот Нант со 27-23 (полувреме 14-10) .

Сигурна победа на Рома против Удинезе

Поразот на Удинезе го ублажи Јенс Ларсен во последната минута (90).

Реанова и Шкупи одиграа без голови

Останатите натпревари од ова коло ќе се играат утре: Работнички - Академија Пандев, Силекс – Победа, Скопје – Шкендија и Пелистер-Вардар.

Македонските ракометарки одиграа нерешено против Турција

Утре од 18 часот Македонија треба да го одигра последниот меч, а противник е Италија.