• 16 јануари 2018
  • Вести денес: 106

Харадинај алудира за странска вмешаност во убиството на Ивановиќ

Харадинај го осуди убиството на Ивановиќ и побара ова злосторство да не се користи за разни политички цели.

Отворена американската Амбасада во Лондон, вредна една милијарда долари

Со бројни полициски сили, дипломатскиот персонал пристигна во новите простории во југозападниот дел на Лондон.

Ердоган: Турција ќе ги преземе сите мерки да гарантира национална безбедност

Според Ердоган, ваквите дејствија на САД „ќе влијаат на безбедноста во регионот како целина".

Јоксимовиќ: Србија е подготвена да и помогне на Македонија на европскиот пат

Јоксимовиќ и Јовановска разговараа и за претстојната посета на македонскиот вицепремиер за европски прашања- Бујар Османи на Белград

Шешељ: Западните раузнавачки служби се виновни за убиството на Ивановиќ

Мислам дека убијците на Ивановиќ нема да бидат пронајдени, бидејќи сум сигурен оти во убиството се вмешани западните разузнавачки служби...

Истрагата за убиството на Ивановиќ ја водат Албанец и Србин

Од обдукцијата било утврдено дека во телото на убиениот Ивановиќ имало шест куршуми.

Српска опозиција: Убиството на Ивановиќ е „пукање врз дијалогот за Косово“

Борис Тадиќ оцени дека Србија со политичките убиства се враќа во 90-те години и додаде дека убиството на Ивановиќ е терористички чин.

Харадинај свика седница на Советот за безбедност

Како што наведуваат медиумите во Приштина, Советот ќе расправа за безбедносната состојба.

Истражување: Белгијците на прво место по конзумирање алкохол

Од 38 држави во светот кои се опфатени со истражувањето, од балканските Србија е на 12-то место со 9,09 литри алкохол по глава на жител годишно

Иницијативата за воведување доживотен затвор наскоро пред српските пратеници

Тијана Јуриќ беше киднапирана и убиена на 26 јули 2014 година, на 15-годишна возраст.

Во Сибир измерени минус 67 степени

Инаку, учениците во Јакутија се навикнати да одат на училиште на минус 40 степени.

Хоти: Немаме информации за сторителот на убиството

Хоти истакна дека постојат некои докази, но дека тие не се за јавност, туку ќе им служат на полицијата и обвинителството во натамошниот тек од истрага

Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за убиството на Ивановиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, претходно денеска изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ за Србија претставува терористички чин

Косовската полиција нуди 10 илјади евра за информација околу убиството на Ивановиќ

Во меѓувреме премиерот Рамуш Харадинај за 18 часот свика седница на Советот за национална безбедност,околу актуелна безбедносна состојба во земјата

Папата чувствува болка и срам поради педофилија во Католичката црква во Чиле

Треба да се бара прошка и енергично да се поддржат жртвите, но истовремено да се ангажираме тоа да не се повтори, вели папата Франциско.

Ивановиќ ќе биде погребан во Белград

Телото на Ивановиќ ќе и биде предадено на семејството по обдукцијата што денеска ќе се изврши во Клиничката болница во Косовска Митровица.

Могерини повика на воздржаност, Вучиќ го осуди убистото на Ивановиќ како тероризам

Српскиот претседател кажа дека е испратено писмо до органите на Еулекс со барање органите на Србија да учествуваат во истрагата за убиството.

Лани драстично намален бројот на баратели на азил во Германија

Меѓу новите мигранти во 2017 година, најбројни се Сиријците (47.437), а по нив се ирачките мигранти (21.043) кои побарале азил во Германија.

Романскиот министер за одбрана Фифор предложен за в.д. премиер

Тудосе, кој беше избран за премиер во јуни минатата година, поднесе оставка по судир со лидерот на наговата Социјалдемократска партија.

Туск и Јункер ја повикаа Британија да се откаже од напуштање на ЕУ

Велика Британија ја отпочна процедурата за напуштање на ЕУ, која ќе заврши во март 2019 година, независно дали дотогаш ќе се постигне договор.

НАЈЧИТАНИ