• 23 ноември 2017
  • Вести денес: 121

Милион евра донирани за Гинекологија Чаир и за Детска клиника од Проект ХОПЕ Германија

Намалување на перинатална смртност и морбидитет во Република Македонија е цел на проектот ПериМак.

Пет здрави намирници кои не би смееле често да се јадат

Некогаш е тешко да се храните здраво, менито е ограничено на малку дозволени намирници, но што ако ви кажат дека дури и со нив не треба да претерувате

Нов систем за собирање отпадно масло за јадење од домаќинствата, вклучете се!

Еден литар отпадно масло за јадење може да загади до еден милион литри вода.

Дали да спиете со или без чорапи?

Крвните зрнца, кога е топло, се рашируваат, а тоа предизвикува пад на телесната температура и крвниот притисок.

Ако претерате со алкохол или со лоша храна, помогнете си со куркума

Кога се претерува со внесување на штетни намирници, црниот дроб се преоптоварува и не е во состојба да преработи се, што резултира со вознемиреност

„Лајковите“ на Фејсбук откриваат за нас повеќе отколку што мислиме

Сè што правите на социјалните мрежи, се следи од повеќе луѓе, отколку што мислиме.

Научници се обидоа да променат човечки ген за да излечат Хантеров синдром

Брајан Мадо (44), интравенозно прими милијарди примероци од корективниот ген што треба да „ја пресече“ неговата ДНК на точно одредено место.

Кои луѓе се најпривлечни за комарците?

Луѓето со 0 (нулта) крвна група имаат 83 отсто поголеми шанси да бидат каснати од комарци. Најмалку пожелни за комарците се луѓето со крвна група А.

Маката нè научи на сè

Со време, се ќе научите и ќе станете најголем стручњак затоа што едноставно не смеете да згрешите, велат родителите на децата со дијабетес

Бил Гејтс донира 100 милиони долари за борба против Алцхајмер

Според неговата оцена, трошоците за лекување на таа болест претставуваат едно од најтешките оптоварувања за здравствените системи на развиените земји.

Светскиот ден на дијабетесот посветен на жените

199 милиони жени во светот имаат дијабетес, а кај една од 7 бремености се констатира гестациски дијабетес

Дијабетесот е галопирачка пандемија

Во 2017. едно од 11 возрасни лица во светот имаат дијабетес, до 2045 година ќе има секој десетти.Едно од 2 возрасни лица не знаат дека имаат дијабетес

Мрзливите деца си штетат на своето здравје

Децата би требало да бидат активни по природа и затоа не ја толерирајте нивната мрзеливост.

Чоколадото е најдобро за појадок

Според истражувањата на Универзитетот Сиракуза, темното чоколадо ги подобрува когнитивните функции на мозокот, а најдобро е да се јаде за појадок

Неопходно е намалување на употребата на антибиотици при одгледување стока

Резултатите од извршените испитувања покажуваат дека храната од животинско потекло пласирана на пазарот во Република Македонија нема антибиотици.

Симпозиум за новитетите во офталмологијата

Денеска, во организација на Систина Офталмологија се одржа регионалниот офталмолошки симпозиум акредитиран од Лекарската комора на Македонија

Од Фондот за справување со еболата во Африка исчезнале шест милиони долари

Комитетот веќе започнал соработка со антикорупциската комисија на Сиера Леоне за „истражување и правна постапка против вмешаните лица“.

2 состојки, 15 минути, 93 калории, 50 денари

Ова е најбрзиот, најефтиниот и најздравиот десерт!

Мешавина од мед и куркума – најсилен домашен антибиотик

За здравствените придобивки од медот и куркумата одделно знаеме речиси сѐ, а замислете колку се здрави кога ќе се измешаат!

Зошто треба да се јадат костени?

Имаат голема енергетска вредност и помагаат при некои заболувања. Печените костени содржат повеќе витамини, а варените имаат повеќе минерални состојки

НАЈЧИТАНИ