• 26 септември 2017
  • Вести денес: 2
Плусинфо11:22 05 септември 2017 ● Прочитано 1358

Од 4 септември до 4 октомври, Здружението Интеракција плус од Скопје организира бесплатни логопедски прегледи за сите оние на кои им е потребна логопедско-дефектолошка помош.

Прегледите вклучуваат проценка на говорно-јазичниот развој од страна на дефектолози и логопеди. Исто така, на прегледите ќе се врши проценка од страна на развоен психолог.

Во Здруженито се применуваат најсовремените дијагностички методи како што се: Неуро-фидбек Аба Пекс бихевиорална терапија и други.

Целта на оваа акција е да се помогне во процесот на навремено препознавање и отстранување на говорно-јазичните проблеми и потешкотии. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Без поддршка од буџетот нема зачувување на јавното здравје

Во Македонија во последниве десет години се евидентирани само два нови случаи на ХИВ како резултат на инјектирање дроги.

„Супермаларијата“ во Азија му се заканува на човештвото

Истражувачите појаснуваат дека во последно време дошло до „кобен развој“ на опасниот паразит, кој покажува отпорност на лекото „артемисинин“.

Дроновите се помасовно во полза на медицинските услуги

Швајцарските болници во соработка со калифорниската компанија „Матернет" работат на систем од дронови кои ќе доставуваат медицинска помош.

УНИЦЕФ: Здравиот развој на малите деца е поддржан само во 15 земји

Шест месеци платено породилно отсуство и четири седмици платено отсуство за таткото, помагаат да се постави клучната основа за оптимален развој.

СЗО: Светот останува без ефикасни антибиотици, инфекциите сѐ поотпорни

СЗО предупредува дека нема доволно нови антибиотици, чиј развој е во тек, за да можат да се лекуваат најотпорните инфекции.

НАЈЧИТАНИ