• 26 септември 2017
  • Вести денес: 2
МИА10:34 12 септември 2017 ● Прочитано 807

Хрватска се соочува со своевидна верижна реакција на влошување на дипломатските односи со сите соседни држави, оценува сплитскиот весник „Слободна далмација“.

- Ако во поранешна СФРЈ за слични состојби беше популарна изреката дека земјата се наоѓа во опкружување исполнето со „грижи“, денес може да се заклучи дека ниту Хрватска не заостанува премногу со „грижите“ и покрај значително помалата територија, наведува весникот.

„Слободна далмација“ потсетува дека набрзо по затегнувањето на односите со Словенија поради хрватското неприфаќање на одлуката на Арбитражниот суд за граничниот спор, Загреб западна во циклус на размена на дипломатски ноти со Србија поради поставувањето на плоча со усташкиот поздрав во некогашниот логор Јасеновац и палењето на примероци на гласникот на српското малцинство во Хрватска, „Новости“.

Односите со Босна и Хервеговина се влошија поради препукувањата во врска со изградбата на мостот кај Пелешац, но и поради тврдењата од Загреб дека постои опасност за ширење на исламскиот радикализам од БиХ кон Европа, наведува „Слободна Далмација“, додавајќи и дека Црна Гора испрати протестна нота до Хрватска поради поставувањето на споменикот на „хрватскиот емигрант со терористичко минато“ Миро Барешиќ, кој во Шведска е правосилно осуден за убиството на амбасадорот на СФРЈ, црногорска икона од антифашистичката борба Владимир Роловиќ.

Според весникот, кон спиралата на негативизмот во опкружувањето неодамна се приклучи и Унгарија, поддржувајќи ја Словенија во блокирањето на приемот на Хрватска во Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).

- Засега само со Италија сме во релативно непоматена атмосфера, заклучува „Слободна далмација“.

Според поранешниот хрватски дипломат Ивица Маштруко, причината за ваквите односи на Хрватска со соседите „примарно лежи во обременетиот и комплесен историјат на севкупното дејствување, односно недејствување“ од страна на Загреб.

- Причините за усложнување на односите со државите во опкружувањето не се меѓусебно поврзани, но понекогаш имаат заеднички допирни точки и интересни рамки кои се поклопуваат на некој начин или од нив се извлекуваат долгорочни заклучоци, додава Маштруко.

Според него, независно од комплексноста на дипломатските односи на Хрватска со соседите, во Брисел и во останатите европски центри на Загреб се повеќе се гледа како на „предизвикувач на проблеми“, отколку како на конструктивна европска компонента.

Поранешната хрватска министерка за надворешни работи Весна Пусиќ пак смета дека ваквата позиција на Хрватска се должи на тоа што земјата е во дипломатска дефанзива на сите страни. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Медиумите за изборите во Германија: Историски рез во Бундестагот

„Швабише цајтунг“ оценува дека губитникот на овие избори е Ангела Меркел, а „Берлинер цајтинг“ дека вчерашното гласање ќе ја промени Германија.

Воените злосторници се повторно на политичката сцена

Само замислете: убиваш 100 луѓе, одлежиш, се кандидираш на избори, поминуваш и примаш 2.500 евра месечно; тоа може само во Босна и Херцеговина.

Како го изгубив минатото

Моето лично искуство за животот во Југославија беше поинакво од тоа што се опишува во книгите кои се појавија по крајот на Студената војна.

Германија в недела бира нов состав на Бундестагот

Единствена непознаница е кои партии ќе влезат во кабинетот „Меркел 4“, односно во владата што ќе ја формира Ангела Меркел во нејзиниот четврти мандат.

Каталонскиот референдум како „домино ефект“ за промена на границите во Европа

- За првпат од падот на Берлинскиот ѕид зборуваме за промена на границите. Може да има домино ефект - рече Борел.

НАЈЧИТАНИ