• 26 септември 2017
  • Вести денес: 2
Плусинфо09:27 13 септември 2017 ● Прочитано 368

Од 20 септември Друштвото на писателите на Македонија го започнува проектот „Денови на македонските издавачи“ посветен на најновата книжевна продукција и доближување на книгата до читателите.

Отворениот проект на ДПМ ќе овозможи до крајот на годината издавачите, преку промоции, дебати и портрети, да ги претстават делата и авторите опфатени во нивните програми. Акцентот е ставен на книгите објавени во Македонија во тековната година, при што ќе бидат претставени писатели од сите генерации. Љубителите на литературата ќе имаат можност да присуствуваат и на презентација на дела од наши автори објавувани на други јазици.

Друштвото на писателите на Македонија во рамките на оваа манифестација ќе одржи дебата посветена на состојбата на книгата, статусот на авторот, заштитата на авторскиот труд, како и за актуелните проблеми во издавачката дејност, книжарството и библиотеките. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Четириест и една година од смртта на Никола Бадев

Бадев има снимено повеќе од 400 песни и грамофонски плочи.

Театар Комедија со нова премиера и пристапен за лица со хендикеп

Романтичната комедија „Дони Дарк“ од Леонард Герш во режија на Роберт Ристов е прва премиера на Театар Комедија во новата театарска сезона.

Третиот ден на „Браќа Манаки“ посветен на децата

Интернационалниот фестивал на филмската камера денеска ќе биде отворен со програмата за деца и проекцијата на данскиот филм„Мини и комарците“.

„Златна петорка“ премиерно во Њу Џерси, а во Мумбај прогласен за најдобар странски филм

Филмот беше поздравен со долготраен аплауз, а режисерот одговараше на прашања на публиката.

ИФФК претстави дел од тимот на филмот „Насоки“

Филмот е бугарско-македонска-германска продукција.

НАЈЧИТАНИ