• 26 септември 2017
  • Вести денес: 2
Плусинфо09:45 13 септември 2017 ● Прочитано 738

Првиот „Вики-камп“ во организација на Споделено знаење - Викимедија Македонија, огранокот на светската Викимедија фондација во Македонија, се одржа за време на продолжениот викенд по повод Денот на независноста на Македонија од 8 до 10 септември во преспанското село Брајчино. 

Во кампот учествуваа 15 млади луѓе од повеќе градови во Македонија, кои преку меѓусебно запознавање и дружење имаа можност да се запознаат и да бидат обучени за уредување на статии на Википедија на македонски јазик, прикачување и лиценцирано подигнување на слики на Заедничката ризница (Commons Wikimedia), како и начинот на спроведување на експедициските теренски истражувања од областа на географијата, природата, земјоделството, културното наследство, архитектурата и археологијата при што биле остварени посети на преспанските села Брајчино и Љубојно и нивната околина каде биле направени 160 фотографии, кои се достапни за слободна употреба.

Имајќи ја предвид успешноста на овој одржан камп и полезноста од употребата на Википедија во секојдневото живеење, „Споделено знаење - Викимедија Македонија“ за идната година планира одржување на два Вики-кампови во текот на пролетта и есента во различни делови на Македонија и работилници и предавања во повеќе градови на државата.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Четириест и една година од смртта на Никола Бадев

Бадев има снимено повеќе од 400 песни и грамофонски плочи.

Театар Комедија со нова премиера и пристапен за лица со хендикеп

Романтичната комедија „Дони Дарк“ од Леонард Герш во режија на Роберт Ристов е прва премиера на Театар Комедија во новата театарска сезона.

Третиот ден на „Браќа Манаки“ посветен на децата

Интернационалниот фестивал на филмската камера денеска ќе биде отворен со програмата за деца и проекцијата на данскиот филм„Мини и комарците“.

„Златна петорка“ премиерно во Њу Џерси, а во Мумбај прогласен за најдобар странски филм

Филмот беше поздравен со долготраен аплауз, а режисерот одговараше на прашања на публиката.

ИФФК претстави дел од тимот на филмот „Насоки“

Филмот е бугарско-македонска-германска продукција.

НАЈЧИТАНИ