• 26 септември 2017
  • Вести денес: 2
Плусинфо10:38 13 септември 2017 ● Прочитано 4810

Во Дубровник со својата ултра луксузна јахта пристигнал Роман Абрамович кој морал да ја наполни со гориво, а тоа е значителен процес – 25 цистерни цели 27 часа ја полнеле јахтата со еуродизел. Дубровник e место каде редовно застанува „Еклипс“.

Јахтата на милијардерот и сопственик на фудбалскиот клуб Челзи, пристигнала по гориво во добровничкото пристаниште Груж, а за потребите за пловење во Хрватска биле нарачани 800.000 литри гориво.

Според информацијата од „Дубровнички весник“, рускиот тајкун таа количина на гориво ќе го чини милион евра.

Мега-јахтата на Абрамович е долга 163 метри и вреди 340 милиони евра. Милијардерот ја нарачал од Германија и ја купил за Нова година во 2010-та.

Три години „Еклипс“ беше најголемa јахта во светот, но во 2013 година од „тронот“ ја симна јахтата „Азам“, која му припаѓа на претседателот на Обединетите Арапски Емирати, a која е долга 180 метри.

Од карактеристиките на јахтата „Еклипс“ вреди да се истакне дека тежи 13.000 тона, има ширина од 21 метар, а цената за годишно одржување изнесува околу 30 милиони евра.

Во јахтата може да се сместат 62 лица како гости и 70 членови на екипажот. Ова пловило располага со базени, сауни, кино сала, фризерски центар, градина, ресторан, клуб и простор за медицински интервенции.

Од „дополнителна“ опрема има два хеликоптера, мини подморница, ракетни радари, пловила за спасување и многу други безбедносни системи. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Почина најдебелата жена на светот

Египќанката Еман Ахмед Абд Ел Ати починала во болница во понеделникот. Таа се подложи на операција во Мумбај и изгуби околу 300 кг.

Мора ли да е фенси за да се пофалиме дека сме биле?!

Градот е Кавадарци, а кафанчето веднаш до пазарот...Не е фенси, не е ни нешто многу чисто, муви - има, ама храната е навистина вкусна, обилна и свежа

На проститутките во Шпанија главна конкуренција им се евтините секс-кукли

Цените на услугите со силиконски кукли во Кина се движат од 50 евра дневно, до 100 евра за два часа во Ирска.

Црниот телефонски именик на Хитлер продаден за 33.000 фунти

Именикот е пронајден во канцеларијата на Хитлер пред крајот на Втората светска војна и во него рачно се напишани имињата и телефонските броеви.

Бугарка се удави на Халкидики при обид да го собори Гинисовиот рекорд во нуркање

Жената се удавила додека нуркала заедно со нејзиниот 47-годишен сопруг, кој е префрлен со хеликоптер во болница во Солун.

НАЈЧИТАНИ