• 26 септември 2017
  • Вести денес: 2
МИА12:51 13 септември 2017 ● Прочитано 448

Романската крајбрежна стража, од рѓосан брод што пловел по Црно Море спаси 157 ирачки и ирански мигранти, меѓу кои и 53 деца.

Романските власти вчера го забележале бродот што пловел во територијалните води на Романија. Откако од бродот бил испратен сигнал два брода на крајбрежната стража се упатиле кон него.

Бродот утринава бил извлечен до пристаништетот Констанца. Силниот ветер и високите бранови ја отежнале спасувачката операција.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Курдите прогласија независност

Конечните резултати од референдумот се уште не се точно познати, но со оглед на тоа што низ градовите се слави.

Кокаин вреден 300.000 евра запленет на излез од Прешево

Дрогата била откриена синоќа во „мерцедес“ со бугарски регистарски таблички, кој од Белгија се движел кон Македонија.

Руски авиони нападнале позиции на Сириските демократски сили

Бунтовничката коалиција Сириски демократски сили соопшти дека биле нападнати од руски авиони и сириските владини сили во провинцијата Деир ез-Зур.

Анкара најавува низа мерки поради референдумот во Ирачки Курдистан

- Референдумот во Ирачки Курдистан е неприфатлив сепаратистички чекор во овој момент - посочи Ердоган.

Јункер: На ЕУ и е потребна силна Германија

- Со оглед на важните глобални предизвици, на Европа и е потребна силна германска Влада, повеќе од кога било досега - рече Јунер.

НАЈЧИТАНИ