• 23 ноември 2017
  • Вести денес: 119
МИА12:53 13 септември 2017 ● Прочитано 374

Бурата Ејлен проследена со мошне силни ветрови од над 120 километри на час, погоди делови од Велика Британија, предизвикувајќи прекин во снабдувањето со електрична енергија и го отежна сообраќајот.

Најтешко се погодени делови од Велс, централните делови на англиски Мидлендс, како и делови од северна Англија.

Само во Велс, повеќе од 60.000 домаќинства останаа без струја, а проблеми со електроснабдувањето има и во северозападните делови од Англија.

Голем број патишта се затворени за сообраќај, блокирани од соборените стебла, а проблеми има и во локалниот железнички сообраќај.

Железничките компании соопштија дека неколку патни правци денеска се затворени за сообраќај, затоа што на пругите има гранки од соборени дрвја. Таму каде нема такви проблеми, возовите се движат со намалена брзина поради силниот ветер.

Полицијата ги предупреди возачите на автопатиштата, во делови од земјата погодени од бурата Ејлен да возат максимално внимателно.

Тоа посебно се однесува за камионџиите и мотоциклистите, како и возачите на автомобили со приколки, затоа што силниот ветер може да предизвика тие да се превртат.

Метеоролозите објаснуваат дека бурата во Велика Британија доаѓа од реонот на Атлантикот и дека сега се очекуваат силни и обилни врнежи од дожд.

Специјалните служби ја надгледуваат ситуацијата со невремето и го предупредуваат населението од опасноста од поплави.

Засега нема извештаи дека силната бура предизвикала човечки жртви, или повредила луѓе.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

МААЕ: Иран ги почитува обврските од нукеларниот договор

Како што претходно јави МИА, Трамп настојува Договорот да биде преразгледан и да вклучува построги должности за Иран.

Мугабе и неговата сопруга ќе добијат имунитет и можат да останат во Зимбабве

Тој се уште е наш почитуван херој од ослободувањето. Даде огромен придонес за развивањето на нашата земја во изминатите 37 години.

Иран прогласи победа на Асад во војната во Сирија

Командантот на Иранската револуционерна гарда, Мухамад Али Џафари прогласи победа на силите лојални на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Турција инсистира САД да го екстрадираат Фетула Ѓулен

Според Ѓул, САД досега не постапиле по ниту едно од овие барања, со што практично „кријат криминалец од правдата“.

Мјанмар и Бангладеш потпишаа договор за враќање на бегалците Рохинџи

Мјанмар и Бангладеш потпишаа Меморандум на разбирање за големата бегалска криза на муслиманската заедница Рохинџи.

НАЈЧИТАНИ