• 26 септември 2017
  • Вести денес: 2
Плусинфо13:34 13 септември 2017 ● Прочитано 551

Робот во човечки облик по име Ју Ми синоќа диригираше со филхармонискиот оркестар на концертот на италијанскиот тенор Андреа Бочели во театарот „Верди“ во Пиза, покажувајќи исклучителна мекост на движењата.

Тоа беше прво појавување на овој робот со две раце, дизајниран од швајцарската компанија АББ, по повод Првиот меѓународен фестивал на роботика во овој град во Тоскана.

Роботот диригираше со оркестарот при изведување 18 музички дела, вклучувајќи ја и познатата арија „Ла дона е мобиле“ од операта „Риголето“ на Верди, а кога ја подигна диригентската палка не покажуваше ниту најмал знак на нервоза.

- Ју Ми покажа високо ниво на флуидност во движењата, како и неверојатно изнијансирани изрази - изјави за весникот„Ил Фато квотидијано“, Андреа Коломбани, редовен диригент на оркестарот „Лука“, кој синоќа настапи во Пиза.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Почина најдебелата жена на светот

Египќанката Еман Ахмед Абд Ел Ати починала во болница во понеделникот. Таа се подложи на операција во Мумбај и изгуби околу 300 кг.

Мора ли да е фенси за да се пофалиме дека сме биле?!

Градот е Кавадарци, а кафанчето веднаш до пазарот...Не е фенси, не е ни нешто многу чисто, муви - има, ама храната е навистина вкусна, обилна и свежа

На проститутките во Шпанија главна конкуренција им се евтините секс-кукли

Цените на услугите со силиконски кукли во Кина се движат од 50 евра дневно, до 100 евра за два часа во Ирска.

Црниот телефонски именик на Хитлер продаден за 33.000 фунти

Именикот е пронајден во канцеларијата на Хитлер пред крајот на Втората светска војна и во него рачно се напишани имињата и телефонските броеви.

Бугарка се удави на Халкидики при обид да го собори Гинисовиот рекорд во нуркање

Жената се удавила додека нуркала заедно со нејзиниот 47-годишен сопруг, кој е префрлен со хеликоптер во болница во Солун.

НАЈЧИТАНИ