• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 83
Плусинфо13:12 02 ноември 2017 ● Прочитано 2596

Во бриселските дипломатски кругови црниот хумор е омилена разонода за време на паузите на состаноците, а последната зајадлива забелешка што кружи на Шумановиот плоштад гласи: „Знаете кога Каталонија ќе влезе во ЕУ? Веднаш после Косово“. Во верзијата на американските дипломати и неколку земји-членки на ЕУ, кои и понатаму го слушаат повеќе Вашингтон отколку Брисел, несолената шега е проширена и на Србија поради нивното верување дека Белград нема да ги реши односите со Приштина за да влезе во ЕУ, пишува Жељко Пантелиќ за Недељник.

Шегата, колку и да е несолена, на страна, во европските метрополи преовладува зголемена загриженост дека раководството на Каталонија усвои стратегија: Што повеќе Мадрид е репресивен кон нас, толку ние ќе бидеме поблиску до остварување на нашиот сон“. Претседателот на Генералитетот Карлес Пучдемон и неговите министри и асистенти не се откажуваа од приказната дека независноста на Каталонија е резултат на „терапевтското самоопределување“, алудирајќи дека САД го оправдаа отцепувањето на Косово како „терапевтско отцепување“.

На површината испливаа многу капиларни контакти меѓу Пучдемон и косовските лидери. Покрај тоа, претседателот на Каталонија се сретнал со Иса Мустафа пред неколку месеци за да се запознае од прва рака со косовското искуство на отцепување. Во исто време, организациите блиски на Генералитетот, како АНЦ и Омниум, имале серија состаноци и работилници со луѓе кои ја правеле кампањата за отцепување на Косово.

Планот на каталонските сецесионисти во првата фаза била врз основа на насочени кампањи преку социјалните мрежи и кај понаклонетите медиуми во клучните земји членки на ЕУ и САД, да се презентира Каталонија како жртва на Шпанија, на самоволието и автократското однесување на империјалистички настроениот Мадрид. Вториот чекор предвидувал создавање на инцидентни ситуации во кои претставниците на централната власт би биле предизвикани да употребат сила и да обезбедат видео материјал како доказ за наративот на загрозеност и малтретирање на Каталонците. Третиот чекор е претставување на „терапевтското самоопределување“, како единствено решение за каталонското прашање.

Таа стратегија не ги даде посакуваните резултати, бидејќи и САД и ЕУ ја поддржаа Шпанија во блок. Особено затоа што протекоа информации дека во кампањата за независност на Каталонија се вклучиле истите хакерски група кои придонесоа Велика Британија да излезе од ЕУ и Доналд Трамп да победи на изборите во САД. Советниците на Доналд Трамп успеаја да го убедат својот шеф дека независноста на Каталонија е опасен преседан за интегритетот не само на Шпанија и на ЕУ, туку и на САД. Единствената земја која има корист од фрагментацијата на Европа е Русија, така што Вашингтон му стави до знаење на Пучдемон, како и на целата ЕУ, дека Каталонија ќе остане сама и изолирана ако тргне по патот на сецесија.

Од друга страна, на Европскиот совет во Брисел пред две недели, шпанскиот премиер Рахој доби одврзани раце за решавање на каталонската криза. Единствената црвена линија беше апсолутна забрана за употреба на сила.

Дека на Каталонија ѝ се заканува голема изолација се гледа од фактот дека повеќе од 1.200 фирми ја напуштиле покраината од 1 октомври, вклучувајќи ги речиси сите најпознати мултинационални компании. Дури и најпознатите каталонски брендови ги преместија своите седишта во други делови на Шпанија.

 

Подготви: А.Ј.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Политички земјотрес во Берлин, што сега?

Математички и политички се исцрпени сите опции освен евентуално малцинска влада на Ангела Меркел за која шансите се минимални.

Лондон е посакувано засолниште за прогонети, за крадци и авантуристи

Главниот град на Англија е посакуван за азил на луѓе со вишок пари кои се кријат од правосудството, а градот им ја пружа и посакуваната анонимност.

Мочуришниот хотел: Трамп Интернешенел, Авенија Пенсилванија 1100

Во историјата на овој град не е забележано претседател, со своето име напишано со огромни златни букви, да ја промовира сопствената компанија.

НАТО: Немаме таен план за Западен Балкан

Официјалниот претставник за Русија и Западен Балкан од одделението за јавна дипломатија во НАТО оцени дека регионот се движи во вистинска насока.

Трамп номинираше истребувач на духови за нов федерален судија

Блогерот Тали никогаш не бил судија, а Американската адвокатска комора тврди дека тој е неквалификуван за тоа место.

НАЈЧИТАНИ