• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 82
Драгица Христова10:53 03 ноември 2017 ● Прочитано 3946

Мешавината од мед и куркума е позната и како златна мешавина, не само заради големите здравствени придобивки за организмот, туку и заради изгледот, односно, бојата која се добива кога ќе се помешаат.

Куркумата и медот имаат силни противвоспалителни и антиканцерогени својства, па помагаат за уништивање на многу видови на бактерии кои се предизвикувачи на болести, но и ја зголемуваат природната отпорност на организмот па е добро да се консумираат заедно и при настинки или грип. Особено се препорачува за пушачите.

Куркумата содржу куркумин (природна активна состојка) која делува врз повеќе од 150 различни болести. 

Рецептот ќе го најдете на порталот „Арт кујна“.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Сестри, инкубатори, лекари, возила - што сè надостасува за здрави и живи бебиња

Би требало да се истражат сите смртни случаи на бебиња, не за да се казни медицинскиот персонал за грешките, туку за да се откријат причините.

Милион евра донирани за Гинекологија Чаир и за Детска клиника од Проект ХОПЕ Германија

Намалување на перинатална смртност и морбидитет во Република Македонија е цел на проектот ПериМак.

Пет здрави намирници кои не би смееле често да се јадат

Некогаш е тешко да се храните здраво, менито е ограничено на малку дозволени намирници, но што ако ви кажат дека дури и со нив не треба да претерувате

Нов систем за собирање отпадно масло за јадење од домаќинствата, вклучете се!

Еден литар отпадно масло за јадење може да загади до еден милион литри вода.

Дали да спиете со или без чорапи?

Крвните зрнца, кога е топло, се рашируваат, а тоа предизвикува пад на телесната температура и крвниот притисок.

НАЈЧИТАНИ