• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 82
МИА17:47 04 ноември 2017 ● Прочитано 1800

Речиси шест милиони долари наменети за борба против епидемијата на ебола во Западна Африка исчезнале преку измами, тврдат службеници на Меѓународниот комитет на Црвениот крст и Црвената полумесечина.

Според истите извори, при внатрешна истрага е откриен „веројатен таен договор“ меѓу банкарски службеници и поранешни соработници на Комитетот за измама, при што им се губи трагата на околку два милиони долари наменети за Сиера Леоне.

Во врска со овој случај Комитетот веќе започнал соработка со антикорупциската комисија на Сиера Леоне за „истражување и правна постапка против вмешаните лица“.

Во друга истрага е окриено дека при измами во кои се вклучени и вработени во гвинејската царина, биле „украдени“ најмалку еден милиони долари наменети за справување со еболата во Гвинеја.

Во уште неколку други истраги е утврдено исчезнување на уште околу три милиони долари од фондот за борба против еболата.

Во периодот од 2014 до 2016 година од ебола во неколку земји од Западна Африка починаа над 11.000 лица. с 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Сестри, инкубатори, лекари, возила - што сè надостасува за здрави и живи бебиња

Би требало да се истражат сите смртни случаи на бебиња, не за да се казни медицинскиот персонал за грешките, туку за да се откријат причините.

Милион евра донирани за Гинекологија Чаир и за Детска клиника од Проект ХОПЕ Германија

Намалување на перинатална смртност и морбидитет во Република Македонија е цел на проектот ПериМак.

Пет здрави намирници кои не би смееле често да се јадат

Некогаш е тешко да се храните здраво, менито е ограничено на малку дозволени намирници, но што ако ви кажат дека дури и со нив не треба да претерувате

Нов систем за собирање отпадно масло за јадење од домаќинствата, вклучете се!

Еден литар отпадно масло за јадење може да загади до еден милион литри вода.

Дали да спиете со или без чорапи?

Крвните зрнца, кога е топло, се рашируваат, а тоа предизвикува пад на телесната температура и крвниот притисок.

НАЈЧИТАНИ