• 22 февруари 2018
  • Вести денес: 104
МИА17:47 04 ноември 2017 ● Прочитано 4303

Речиси шест милиони долари наменети за борба против епидемијата на ебола во Западна Африка исчезнале преку измами, тврдат службеници на Меѓународниот комитет на Црвениот крст и Црвената полумесечина.

Според истите извори, при внатрешна истрага е откриен „веројатен таен договор“ меѓу банкарски службеници и поранешни соработници на Комитетот за измама, при што им се губи трагата на околку два милиони долари наменети за Сиера Леоне.

Во врска со овој случај Комитетот веќе започнал соработка со антикорупциската комисија на Сиера Леоне за „истражување и правна постапка против вмешаните лица“.

Во друга истрага е окриено дека при измами во кои се вклучени и вработени во гвинејската царина, биле „украдени“ најмалку еден милиони долари наменети за справување со еболата во Гвинеја.

Во уште неколку други истраги е утврдено исчезнување на уште околу три милиони долари од фондот за борба против еболата.

Во периодот од 2014 до 2016 година од ебола во неколку земји од Западна Африка починаа над 11.000 лица. с 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Не го чувајте чоколадото во фрижидер

Идеална температура за чоколадото се смета онаа меѓу 15 и 20 степени Целзиусови.

Чудесниот целер го спасува срцето

Овој плод содржи изобилство од хранливи материи, а е особено добар за здравјето на крвните садови.

Белите дробови на децата најпогодени од загадениот воздух

На Институтот Козле, на пример годишно се третираат 39.000 деца, од кои 35.000 се лекуваат амбулантски додека дури 4.000 се хоспитализираат.

Аутизмот секогаш го следат и други болести

Обично се јавуваат проблеми со имунитетот, спиењето, варењето, а доаѓа и до развој на генетски и психијатриски болести.

Кои се најлошите намирници за мозокот?

Дознајте кои намирници треба да ги избегнувате, доколку сакате да го зачувате здравјето на мозокот.

НАЈЧИТАНИ