• 21 ноември 2017
  • Вести денес: 82
Плусинфо19:23 04 ноември 2017 ● Прочитано 2600

„Систина Офталмологија“ и оваа година го организираше регионалниот офталмолошки симпозиум „Новитети во офталмологијата“, акредитиран од Лекарската комора на Македонија. Симпозиумот се одржа денеска (04.11) во хотел „Мериот“.

Предавачи на овогодинешниот симпозиум беа проф. д-р Никица Габриќ, доц. д-р Ратимир Лазиќ, д-р Анте Баришиќ, д-р Маја Бохач од „Свјетлост“, Загреб и д-р Златко Арнаудовски, д-р Билјана Костовска, д-р Илир Османи, д-р Фанка Гилевска и д-р Викторија Филева од „Систина Офталмологија“.

Настанот беше посетен од околу 300 гости од Македонија, Хрватска, Србија и Косово. Освен офталмолози, присуствуваа и доктори по општа медицина, ендокринолози, и специјализанти од Медицински факултет.

На учесниците на II-отсимпозиумот „Новитети во офталмологијата“ им беа презентирани новите техники, од 2017 година, кои се применуваат во „Систина Офталмологија“ во третманот на катаракта, аблација на ретина, корекција на диоптрија, кератоконус и страбизам. Воедно, беше дискутирана и потребата од меѓусебна соработка на докторите од различни области, за да се овозможи интегрален пристап при решавање на очните состојби и целокупната грижа на здравјето на пациентите во Македонија.

 

„И оваа година, навистина сме задоволни од посетеноста на симпозиумот на кој имаме околу 300 гости од регионот и Македонија, меѓу кои, освен офталмолози, има и општи доктори, ендокринолози и специјализанти. Навистина е голема потребата од вистинска соработка меѓу докторите од различни специјалности, без разлика дали се од државното или приватното здравство, за рано откривање и навремен третман на одредени заболувања, кои директно или индиректно штетат на очите. „Систина Офталмологија“ продолжува со проширување на своите капацитети со отворање на нов центар во Битола, со што се приближува до граѓаните на Битола, Ресен, Прилеп, и околните градови, a ќе продолжи и во други градови во Македонија и во регионот. Достапноста до нашите услуги ја олеснивме и со заедничкиот проект со осигурителните компании „Еуролинк“ и „Триглав“, со што обезбедивме интергрирање на офталмологијата во приватното здравствено осигурување. “- изјава на д-р Златко Арнаудовски
„Систина Офталмологија“ во Македонија постои од 2010-та година, и е првата очна болница која дијагностички и хирушки ги третира сите проблеми со видот и очите, со примена на индивидуален пристап. Во 2015-та година, преку партнерството со најголемата универзитетска клиника „Свјетлост“, Загреб, технолошки го надгради и зголеми обемот на своето работење преку отворање на Одделот за рефрактивна хирургија со што овозможи решавање на сите проблеми со видот и кај оние пациенти кои сакаат повисок стандард, квалитет и комфорт во своите животни навики. „Систина Офталмологија“ доследна на својата општествена одговорност, инвестира во едукација на амбициозни доктори со тоа што им овозможува специјализација во европските очни центри, кои своето знаење, понатаму ќе го пренесат во нашата земја.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Сестри, инкубатори, лекари, возила - што сè надостасува за здрави и живи бебиња

Би требало да се истражат сите смртни случаи на бебиња, не за да се казни медицинскиот персонал за грешките, туку за да се откријат причините.

Милион евра донирани за Гинекологија Чаир и за Детска клиника од Проект ХОПЕ Германија

Намалување на перинатална смртност и морбидитет во Република Македонија е цел на проектот ПериМак.

Пет здрави намирници кои не би смееле често да се јадат

Некогаш е тешко да се храните здраво, менито е ограничено на малку дозволени намирници, но што ако ви кажат дека дури и со нив не треба да претерувате

Нов систем за собирање отпадно масло за јадење од домаќинствата, вклучете се!

Еден литар отпадно масло за јадење може да загади до еден милион литри вода.

Дали да спиете со или без чорапи?

Крвните зрнца, кога е топло, се рашируваат, а тоа предизвикува пад на телесната температура и крвниот притисок.

НАЈЧИТАНИ